PLN

Transfer cyfrowy

Szczegóły sitodruku na koszulce

Ta metoda druku staje się coraz bardziej popularna, ponieważ możliwe jest drukowanie w pełnym kolorze zdjęcia, skomplikowanych wzorów z gradientami, itp.


W procesie druku cyfrowego wzór drukowany jest na białym nośniku winylowym (są też przezroczyste) za pomocą plotera drukującego i tnącego. Ploter ten drukuje za pomocą specjalnych atramentów, które są bardziej odporne na zmywanie niż tradycyjne atramenty.


Pierwszym krokiem jest przygotowanie projektu za pomocą programu komputerowego, który pracuje z plikami wektorowymi. Na tym etapie winyl z nadrukiem jest oznaczony kilkoma liniami, w których ploter musi wyciąć nadrukowaną winyl, aby móc oddzielić część nadrukowaną od pozostałej części białej.


Po przygotowaniu pliku należy go wydrukować za pomocą specjalnego oprogramowania do drukowania. Każdy ploter pracuje z własnym oprogramowaniem. Jedną z głównych funkcji programu jest interpretacja linii cięcia, które zostały wcześniej wyznaczone za pomocą programu komputerowego. Po zakończeniu procesu drukowania ploter wycina winyl, pozostawiając niezadrukowany podkład, tak aby niezadrukowany obszar można było łatwo usunąć za pomocą specjalnej pincety. Ten proces usuwania nadmiaru winylu odbywa się ręcznie.


Efektem po usunięciu nadmiaru materiału będzie wzór, który chcemy nadrukować na odzieży. Ostatnim krokiem jest przeniesienie wzoru na odzież za pomocą specjalnej płyty. Czas trwania i temperatura prasowania zależy od drukowanego materiału, rodzaju winylu, itp.


Plusy:

  • Pozwala na drukowanie projektów w pełnym kolorze (zdjęcia)
  • Umożliwia znaczenie na różnych materiałach i powierzchniach.
  • Nadaje się do krótkich serii.
  • Pełnokolorowe wzory mogą być drukowane z różnymi odcieniami i gradientami..
  • Nadaje się do krótkich nakładów, ponieważ nie ma stałych kosztów jak w sitodruku.

Minusy:

  • Nie można prasować bezpośrednio na konstrukcji.
  • Jest on droższy niż inne metody druku.


Makro- szczegół cyfrowy przeniesienie na tkaninie