PLN

Sitodruk


Przed drukowaniem

Jest to pierwszy etap procesu kiedy to przygotowany jest fotolit . Pierwszym procesem jest izolacja kolorów dla naszego projektu. Każde sito będzie przeznaczone do jednego koloru, który musi być wydrukowany na fotolicie. Fotolitem mogą być różne materiały; najczęściej są to folie wykonane z półprzezroczystego poliestru. Fotolit jest zawsze drukowany bardzo ciemnym, czarnym kolorze i nie może zawierać szarości, ponieważ te odcienie mogą być symulowane z ramek i półcieni programów do obróbki zdjęć.


Po wydrukowaniu fotolitów przygotowujemy matrycę składająca się z drewnianej lub metalowej ramy z sitem: siateczką poliestrową. Na sito, po obu stronach, nakłada się emulsję światłoczułą, którą pozostawia się do wyschnięcia. Po wyschnięciu, matryca jest gotowa do użycia. Wydrukowany fotolit jest umieszczony na sicie, które następnie umieszcza się w naświetlarce, gdzie sito jest poddanne naświetlaniu przez pewien okres czasu. Po naświetlaniu, szablon dla danego koloru jest wydobyty przez zmycie sita wodą. W tym procesie, rozpuszczona zostaje emulsja światłoczuła a pozostaje część pokryta cześbiej czarnym fotolitem. Powstaje tak szablon, przez który można przepuścić atrament. Proces powtarza się dla każdego koloru projektu, ponieważ muszą one być umieszczone na różnych ekranach..

Drukowanie

Po wyschnięciu sito jest umieszczone w maszynie do sitodruku i rozszczelnia się ramy w celu ułatwienia czyszczenia nadmiaru atramentu.

Tusz jest nakładany na sito, a ubranie jest umieszczone pod nim na płytce. Tusz nałożony na sito przenoszony za pomocą rakla, który wykończony jest gumą, aby ułatwić przesuwanie atramentu na ekranie, który ostatecznie ląduje na ubraniu. Jeśli projekt ma kilka kolorów, proces ten odbywa się oddzielnie dla każdego koloru, dopóki wszystkie nie zostaną umieszczone na odzieży.

Suszenie i utwardzanie

Po stemplowaniu wszystkich kolorów, ubranie umieszcza się w specjalnym piekarniku, w którym atrament przechodzi przez proces utwardzania, aby upewnić się, że tusz jest przymocowany do odzieży. Temperatura utwardzania zależy od rodzaju tuszu i materiału , który ma być stemplowany.

Sitodruk nadaje się do płaskich powierzchni. Proces tłoczenia odbywa się za pomocą matrycy z sitem. Obszary obrazu, które nie mają być drukowane, są maskowane przez utworzenie szablonu nadruku. Aby nadrukować wzór, sito umieszczone jest na elemencie do stemplowania. Na sicie umieszcza się atrament, który przeciska się przez nie gumowym pędzlem. Matryca, jest podnoszona delikatnie, aby uniknąć plam. Atrament pozostawia się do wyschnięcia lub utwardza się w zależności od produktu i użytego atramentu. Proces ten jest idealny do płaskich kolorów bez zmiany tonów.

Najczęstsze wydruki sitograficzne są wykonane na takich elementach jak: koszulki, bluzy, torby, plecaki itp.

Plusy:


  • Jest to ekonomiczne i trwałe rozwiązanie (dla średnich i dużych ilości).
  • Może być wykonane na prawie każdej powierzchni.
  • Przyjemny w dotyku atrament jest drukowany bezpośrednio na materiale.
  • Doskonała odporność na mycie.

Minusy:


  • Czas procesu wstępnego drukowania (nie nadaje się do bardzo małych ilości produktów).
  • Nie nadaje się do odcieni tego samego koloru i pełnego kolorowego projektu (fotografie)..

Szczegóły sitodruku na koszulce


Szczegóły sitodruku na plecaku


Szczegóły sitodruku na torbie